Погана кредитна історія: як її виправити

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

Більш ніж у половини працюючих українців є кредити. Багато хто сумлінно ставляться до їх погашення. Однак зустрічаються і ті, чия кредитна репутація неабияк «підмочена». Як виправити погану кредитну історію в нашому матеріалі.

helpНа початку вересня вітчизняні банкіри запропонували скорегувати закон «Про кредитні історії». Вони вимагають, щоб одного разу отримане від будь-якого громадянина дозвіл на запит в БКІ стало безстроковим. Зараз воно діє два місяці з моменту отримання або до кінця закінчення кредиту у разі його видачі. Більше того, пропонується скасувати необхідність отримання згоди на запит кредитної історії для тих громадян, які вже є в клієнтській базі.

У Нацбанку заявили, що розглянуть пропозицію, що надійшла від банкірів.

Для українских громадян така ініціатива кілька небезпечна – адже клієнтам можуть почати нав’язувати кредити готівкою. Якщо, звичайно, їх кредитна історія виглядає добре. Якщо ні – то в банків буде більше часу на ретельне вивчення.

Що може розповісти про вас кредитна історія?

Кредитна історія містить інформацію про погашених і непогашених кредитах у банках. Вона зберігається в бюро кредитних історій – причому тільки при наявності письмової згоди позичальника.

В кредитній історії прописані кількість виданих кредитів, регулярність виплат по них і навіть відмови у видачі позики. Бюро кредитних історій також співпрацює з стільниковими операторами – вони передають йому інформацію за заборгованістю на мобільних рахунках.

Ознайомившись з кредитною історією, банк може визначити, чи варто видавати вам позику.

З чого складається?

Титульна. У неї занесені ініціали, дата і місце народження, паспортні дані позичальника.
Основна. Вона включає суму заборгованості, строки її погашення, інформацію про зміну кредитного договору, дані про виконання/невиконання зобов’язань.

Додаткової мова може йти про джерело інформації про позичальника, а також про дату запиту інформації. До речі, раз в рік її можна отримати безкоштовно.

Якщо з клієнтом траплялися прострочення по кредиту, це майже напевно зіпсувало його кредитну історію. Наступного разу, коли знадобиться зайняти грошей у банку, останній може просто відмовити.

Як виправити кредитну історію?

1. Згадайте, чи немає у вас пластикових карт, якими ви не користуєтесь. Банк розглядає кожен такий «пластик» як окремий схвалений кредит з великим лімітом. Тому до того, як подати нову заявку на позику, варто потурбуватися закриттям старих кредиток.
2. В кредитній історії вони теж відображаються схвалені позики, які з тієї чи іншої причини ви вирішили в банку не брати. Вони теж псують ваш «кредитний імідж».
3. Якщо відмовляють в отриманні кредиту на підставі безвідповідальною платіжної дисципліни (ви платили банку несправне), порада така – відкладіть чергове звернення за кредитом до кращих часів. У разі якщо поточні борги перед кредиторами все-таки є, слід погашати їх з максимальною скрупульозністю. До речі, погашення заборгованостей перед МФО теж включається в історію – тому їх треба виплачувати вчасно. Найретельніше банки перевіряють останні півроку позичальника до подачі заявки.
4. При проханні кредиту уявіть в банк документи, які доведуть, що ви своєчасно і в повному обсязі оплачуєте комунальні та інші послуги. Також можна принести в банк папери, що свідчать про високу зарплату, або рекомендації з роботи.
5. Пам’ятайте, існує категорія позичальників, яким практично 100% відмовлять у позиці – це ті, хто судився з банком через кредиту.
6. А ще є невелика вірогідність, що у вашої кредитної історії містяться помилкові дані. Деякі позичальники, наприклад, виявляють в ній інформацію про своїх повних тезках, що є недобросовісними платниками.

Як правило, в таких випадках історію оскаржують.

Що для цього потрібно зробити?

Першим ділом напишіть докладний заяву, що включає інформацію щодо помилкових даних. Форму заяви можна завантажити на сайті БКІ.

Далі – завірте заяву в нотаріальній конторі.

І нарешті, відправте запит поштою на адресу Бюро кредитних історій, в якому зберігаються відомості саме про вашу. Дізнатися адресу можна тут.
До речі, є можливість звернутися в працюючі з цим БКІ компанії і заповнити анкету для оскарження при особистому контакті. У такій ситуації анкету не доведеться завіряти у нотаріуса.

Протягом 30 днів бюро буде проводити перевірку інформації, після чого винесе вердикт. Якщо заявка позичальника буде підтверджена, в БКІ оновлять дані кредитної історії, якщо ні – вона буде залишена в колишньому вигляді. При цьому відмова повинна бути мотивована, в іншому випадку його можна оскаржити в судовому порядку.

Якщо історію виправити не можна. Як бути?

По-перше, можна перекредитуватися. Якщо у вас є кредит, який «підмочив» вашу кредитну репутацію, можна спробувати змінити один банк на інший. При цьому новий кредит необхідно виплачувати в строго встановлені терміни, інакше він стане додатковою «тягарем».
По-друге, деякі експерти радять звертатися у великі банки, які закривають очі на погану кредитну репутацію. Вони, втім, нерідко підвищують ставки за кредитами до небес.
У будь-якому випадку, вибір за вами.