Що буде, якщо не платити кредит?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

Закредитованість населення досягла майже свого піку. Майже у кожного клієнта банку є вже за кілька кредитів: іпотека, кредит, споживчий, кредит на товар, автокредит, online-кредит та інш. Сукупні платежі іноді досягають таких розмірів, що вже складно платити одночасно за всіма, а якщо ще й почалися складні фінансові часи, то ситуація починає посилюватися ще більше.

Постійні затримки в зарплаті, звільнення, скорочення з роботи, ліквідація організацій позначаються на виплату боргів. На цей випадок банки пропонують різні страховки, запевняючи клієнтів, що страхова компанія буде платити за клієнта кредит, якщо його скоротять з роботи або організація ліквідується. На практиці найчастіше людей примушують звільнятися за власним бажанням або за угодою сторін, що не є страховим випадком.

Чому люди не платять кредит?

Причин може бути досить багато і майже у кожного вони свої. Виділимо основні причини виплат за кредитом:
Погіршення фінансового становища. Дохід може знизитися через зміни оплати або мотивації на роботі (за той же обсяг роботи стали платити менше), або оплата була відрядна, а обсяг замовлень знизився та ін. В момент оформлення кредиту позичальник міг працювати на декількох роботах або мати додатковий дохід, а в процесі погашення кредиту додаткових джерел доходу могло не стати.
Втрата роботи. Із-за частих фінансових криз людей часто скорочують, звільняють, організації розпадаються, реорганізуються, ліквідуються. Все це призводить до того, що позичальник виявляється на вулиці, а інше місце роботи знайти буває досить складно.
Проблеми зі здоров’ям. На жаль, від цього не застрахований ніхто. Втрата здоров’я загрожує зниженням рівня доходу (за станом здоров’я працівника можуть перевести на іншу, менш оплачувану посаду). Страховий поліс, який видається при видачі кредиту, передбачає виплату страхової суми, якщо лікарняний триває більше 30 днів, а також при отриманні інвалідності 1-2 групи.
Небажання виконувати зобов’язання за договором. Сюди входять шахраї або підставні особи, яким якимось чином вдалося отримати кредит.

Стадії стягнення боргу за кредитом.

Після першої прострочення банк відправляє кілька повідомлень на телефон боржника і перетелефонує доступні номери. Якщо реакції не надходить, то відділ стягнення боргів банку надсилає клієнту повідомлення у письмовому вигляді із зазначенням суми боргу на дату виписки, а також заходи, які можуть бути прийняті до боржника. Також можуть прозваниваться телефони контактних осіб, які були занесені в анкету клієнта при подачі заявки. При наявності простроченого боргу понад 6 місяців та відсутності дій з боку позичальника, борги починають перепродаватися колекторам. Далі способи «вибивання» починаються більш жорсткими.
borg
Дані про борг передаються банком до Бюро Кредитних Історій. Періодичність передачі – приблизно 1 раз у місяць (рідше або частіше, залежно від банку). Взяти новий кредит при наявності відкритого боргу зараз практично неможливо.

Якщо кредит був заставний, то до колекторів справа не доходить – банк реалізує заставу та погашає борг. Зазвичай вирученої суми вистачає на погашення боргу разом з пені.

Іпотека та невиплата кредиту.

Іпотека належить до заставними кредитами. В якості застави банку йде нерухомість (зазвичай квартира). Якщо позичальник не виконує обов’язки по виплаті кредиту, то застава буде реалізований у встановлені правилами терміни.

Перед реалізацією застави банк буде вирішувати питання з позичальником і пропонувати йому кілька варіантів рішень проблеми. Якщо прострочення пішли через зниження доходу, то банк може запропонувати рефінансувати кредит і розтягнути його на більш тривалий термін (зменшити платіж). Якщо на поточний момент позичальник втратив роботу або почалися проблеми зі здоров’ям, то банк може запропонувати кредитні канікули і т. д. Якщо жоден з варіантів не підходить або позичальник просто не йде на контакт (розгляд всередині банку триває до 6 місяців), банк передає справу в суд і запускає процес реалізації застави. Суд визначає вартість застави на підставі незалежної оцінки. Процес реалізації займається не менше року. Позичальник має право проживати в квартирі до моменту її продажу. Щоб продати квартиру вигідніше, клієнт може зробити це самостійно, і банк зазвичай йде назустріч, але під своїм суворим контролем, щоб мінімізувати можливі ризики.

Що робити, якщо складно платити за кредитом?

Багато клієнти починають у такому разі ховатися від банку «до кращих часів». Це досить погано позначається на їх кредитної історії. Якщо банк бачить, що клієнт не йде на контакт, то ставлення до нього буде відповідне.

При виникненні прострочень або складної фінансової ситуації варто звернутися в банк, щоб вирішити проблему на місці. Для полегшення тягаря виплат банк може запропонувати реструктуризувати борг або запустити кредитні канікули.

Якщо фінансове положення позичальника не покращується, то банк запропонувати самостійно продати іпотечну квартиру, а вирученими коштами погасити борг. Операції з купівлею-продажем заставних квартир зараз зустрічаються досить часто. Це пов’язано з тим, що можна купити квартиру за вигідною ціною, і квартира вже точно перевірена на юридичну чистоту кредитором. Якщо продати квартиру не виходить, то банк запускає процес реалізації заставного майна за рішенням суду. Квартира в цьому випадку продається з дисконтом, що не вигідно для позичальника.

Таким чином, вихід із ситуації, коли складно платити за кредитом, є. Нехай він буде не самий вигідний, але він дозволить звільнитися від боргів. Ховатися від банку – найгірше рішення, оскільки компроміс можна знайти завжди. Якщо не брати участь у продажу власної квартири, то її все одно продадуть, але з вигодою тільки для банку.

 • Viktoria Yurchenko

  Все чітко описано, але в цій темі стільки всіляких нюансів, від індивідуальності споживача, до прозорості операцій банків. Якщо так вже сталося, що ви взяли кредит, то його ліпше всього виплатити, щоб зберегти свої нерви.

 • Andromeda

  Дійсно, буває дуже важко повністю і вчасно виплатити кредит. Але краще звернутись у банк або знайти додаткове джерело надходження коштів, аніж потім мати проблеми з судовими рішеннями та колекторами.

 • Zhanna Gorpynchenko

  Такі статті потрібні — після них починаешь розуміти наскільки відповідально потрібно відноситись до кредитів, які береш.

 • Yaroslav Baranovskuj

  Чудова стаття, після прочитання зрозумів для себе де і коли можна брати кредит, а де варто. Дякую автору за зрозумілі аргументи.

 • Олександр

  Дякую автору за дуже інформативну статтю. Сам декілька років тому потрапив у подібну ситуацію. Ця інформація дуже мені б допомогла

 • Anna

  Для становища в країні на данний час, інформація дуже корисна. Хочется сподіватись, що ситуація буде покращуватись і необхідність у кредитах зійде до нуля…