Що буде якщо не платити мікрокредит?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

ne-plati-po-credituВ останні кілька років аналітики відзначають зростання портфеля простроченої заборгованості, як в банківському секторі, так і в мікрофінансовому. Люди не можуть виплатити позики і споживчі мікрокредити, стають боржниками. Найчастіше така тенденція переслідує клієнтів МФО, які видають короткострокові позики до зарплати.
Багато позичальників задаються питанням — а що буде, якщо не платити мікрокредит? Як та чи інша організація буде стягувати борг? Чи настільки страшні колектори, як їх нам представляють і чого від них очікувати насправді? Судові позови і терміни позовної давності для подання в суд. Відповіді на найпопулярніші питання наших читачів у цій статті.

Чим стягнення МФО відрізняється від банків?

Щоб відповісти на це питання, треба розуміти, що статус цих 2-х типів кредитних організацій істотно відрізняється. Якщо банк — це вища «каста», МФО можна назвати нижчої. У більшості випадків банки дорожать своєю репутацією, іміджем, тому намагаються стягувати прострочену заборгованість більш або менш законними способами і методами. Принаймні, без відвертих загроз життю і здоров’ю позичальника та його сім’ї, псування майна боржника і т. п. Мова йде саме про дії служби стягнення служби безпеки банку, а не про колекторах, яким банк продає/передає борг для стягнення.

Що буде якщо не платити мікрокредит?

Як правило, банківські працівники обмежуються постійними дзвінками і проханнями вимогами виплатити борг до певного числа. Серед загроз вони апелюють судами, кримінальною відповідальністю за шахрайство, приїздом спеціальної виїзної групи за адресою прописки і т. д.

МФО ж діють набагато жорсткіше і не церемоняться з боржниками. Судячи з відгуків позичальників на різних форумах, співробітники компаній не тільки псують майно (розписують стіни під’їздів неприємними написами, малюють на машинах, дверях, вставляють сірники в дверний замок, «замуровують» двері монтажною піною тощо), але і реально загрожують життю і здоров’ю позичальника. Причому найчастіше ці загрози переростають в дії. Наприклад, дуже багато відгуків від позичальників МФО Деньга, яких вивозили в ліс, скидали в свежевырытую яму і давали телефон в руки, щоб позичальник обдзвонював всіх знайомих і родичів, збираючи гроші по частинах.

Про випадки із закиданням коктейлів Молотова, у вікна квартири боржників, нескінченними дзвінками по 100 разів на день і нагадувати не потрібно. Адже резонансні історії про дії стягувачів «трясуть» країну постійно.

У творі загроз МФО теж можна «позаздрити». Чим тільки вони не лякають: відібрати дітей, зґвалтувати, вбити, вкрасти дітей і тримати їх в полоні і т. д. Активно працюють співробітники МФО і в соціальних мережах, поширюючи безсторонню інформацію про боржника серед його знайомих і друзів у ВКонтакте, Однокласниках, Фейсбуці і т. д.

Різниця між діями МФО банків і видно неозброєним поглядом і тут абсолютно очевидно, хто головний лиходій».

Що робити? Як правильно себе вести?
Немає конкретного алгоритму або певних правил поведінки. Поведінка позичальника може змінюватись в залежності від дій кредиторів. У будь-якому випадку, перше, що потрібно зробити боржника — заспокоїтися і не нервувати даремно. Паніка, надмірна емоційність, страх — ваші перші вороги. Не варто боятися і вірити в «казки», які придумують кредитори, 95% з них — повна маячня, який ніколи не стане дійсністю. Здоровий глузд, впевненість в собі і своїх діях — ось ваші вірні соратники у протидії набридливим кредиторам.

Що буде якщо не платити мікрокредит?

Психологічно важливо почитати форуми боржників, де люди з різних куточків країни діляться своїми історіями взаємодії з банками, МФО, колекторами і т. д. На подібних форумах можна знайти цінні поради, рекомендації конкретно у вашому випадку, отримати консультацію сторожував, емоційну підтримку і т. д.

Отже, що робити, якщо стягувач стоїть на порозі вашої квартири? По-перше, включити диктофон або відеокамеру. Спілкуватися з кредиторами потрібно виключно через двері. Ні в якому разі не можна її відкривати. В ідеалі — краще відразу викликати поліцію з повідомленням, що невідомі особи у вас вимагають гроші і намагаються проникнути в квартиру.

Якщо кредитори вам погрожують по телефону, в листах або соціальних мережах, не чекайте і відразу подавайте відповідну заяву в прокуратуру. Копію такої заяви також потрібно відправити у ФССП. Ця служба обрана регулятором і «карателем» колекторів.

См.також: Найшвидший спосіб отримати мікрокредит безробітним

Стадії стягнення

У всьому пристойному світі колектори працюють в кілька стадій, а якщо точніше-в 3. При цьому дотримуються цих стадій, як правило, лише банківські організації. МФО ж діють за своїм сценарієм. Отже, типовий порядок стягнення заборгованості у будь-якому банку або великому колекторському агентстві:

Soft-collection (софт-колекшн) — будь-які спроби дистанційної зв’язку з позичальником: по телефону (дзвінки та смс-повідомлення), через електронну пошту, письмово, через соціальні мережі, за допомогою передачі усних повідомлень через друзів і знайомих і т. д. На цій стадії позичальника всіляко намагаються проінформувати про наявність простроченої заборгованості, проконсультувати про способи погашення боргу і допустимих комісіях, про строки, які дані для цього і т. д. На цьому етапі стягнення позичальнику часто пропонують спеціальну розстрочку по поверненню боргу, дають час для збору всієї суми, що йдуть на якісь несуттєві поступки і т. д. Зазвичай ця стадія триває перші 60-90 днів після настання прострочення.
Друга стадія стягнення — Hard-collection (хард-колекшн). Вона починається, коли легал-колекшн не виправдовує покладених на неї сподівань. Ця стадія знаменується, як пряме спілкування між позичальником та стягувачем, тобто, особиста зустріч. Це означає, що за місцем проживання позичальника буде відправлена спеціальна виїзна група, якщо це практикується. У цей період позичальнику часто відправляють письмову кореспонденцію за адресою реєстрації та фактичного проживання, якщо вони відрізняються. На цьому етапі зазвичай позичальник і кредитор приходять до консенсусу і домовляються про повну або поступове погашення позики, виробляють графік платежів, визначаються з терміном і т. д. Ця стадія триває ще 30-60 днів. У разі, якщо сторони не знайшли компроміс, настає 3-я стадія.
legal-collection — підготовка позовної заяви, подання до суду для стягнення боргу через судових приставів. До цього етапу справа може і не дійти, так і залишившись на стадії хард-колекшн або софт-колекшн. Тут все залежить від кредитної організації. При цьому позичальника неодноразово сповіщають перед подачею справи в суд, роблячи «останнє китайське попередження».

Коли ваш борг потрапляє до колекторам?

Тут все залежить від мікрофінансової організації, якій повинен позичальник. Великий шанс, що борг взагалі ніколи не потрапить до колекторів. Зазвичай все відбувається за певним сценарієм. Перші 30-90 днів спеціальна служба МФО намагається самостійно стягнути заборгованість з позичальника.

Якщо це не вдається, борг передається за агентським договором для тимчасового стягнення колекторському агентству. Колектори намагаються власними методами отримати гроші від позичальника.
Якщо їм це не вдається, борг повертається назад до МФО і тут вирішується його подальша доля. Мікрофінансова організація або потрапить у суд, або продає борг позичальника за договором цесії в колекторське агентство, або намагається далі стягувати борг самостійно, або тимчасово «забуває» про такого клієнта.
А через 3-5 місяців з новими силами «йде» за тим же сценарієм: самостійне стягнення, агентський договір і колектори і т. д.
Як правило, мікрофінансові організації воліють позбуватися вкрай проблемних позичальників і продавати такі борги колекторам. До них можна віднести прострочення позичальників, які всіляко ховаються від стягувача, не виходять на зв’язок, виключають будь-який контакт з кредитором, не боятися і не йдуть на поводу у колекторів. З таких позичальників нічого взяти, а значить, МФО вони не потрібні.

А ось з клієнтами, які вносять заборгованість хоча б невеликими частинами — працювати можна. Борги таких клієнтів МФО ніколи не продадуть, адже позичальники в будь-якому випадку будуть приносити гроші, покриваючи відсотки, які безупинно продовжують рости. Своєрідне замкнене коло без можливості виходу. Хоча ні, є можливість погасити весь борг одним платежем або перестати платити «копійки», коли сума боргу перевалює за кілька десятків тисяч гривень.

Що буде, якщо не заплатити мікрокредит в строк?

В першу чергу до боржника будуть застосовані штрафні санкції за прострочення. Це пені, неустойка, штрафи і т. д. Конкретні умови і порядок нарахування штрафів визначені в умовах кредитування. Деякі організації не застосовують штрафних заходів для клієнтів, які не заплатили вчасно, просто продовжуючи нараховувати відсотки за користування позиковими засобами.

Як вже говорилося вище, дії кредиторів, зокрема МФО, не мають певного сценарію. У 20% вони подають до суду, у 30% — продають борг колекторам, у решти 50% — не вживають ніяких серйозних дій. При цьому раз на раз не доводиться.

На форумах боржників часто можна зустріти абсолютно різні розповіді про дії однієї і той же мікрофінансової організації. Наприклад, один говорить, що МФО ХХХ йому лише дзвонила по 2 рази в день протягом 1-2 місяців, відправляла пару листів і відстала, не турбує ось вже 3 роки. Інший боржник про ту ж МФО ХХХ розповідає протилежне: буцімто через 3 місяці після безперервних дзвінків на всі контактні номери, погроз і вимог, МФО подала в суд на стягнення прострочення. Так що потрібно готуватися до гіршого, а сподіватися на краще.

См.також: Нові мікрокредити — ідеальне рішення для отримання грошей